Tri elementy – fantasy svet plný prekvapení, zvláštnych technológií, úžasných ľudí, krásnych bytostí; plný snových obrazov, nezvyčajnej mágie, tajuplných zákutí a ríš, dobrodružstiev a mýtov, ktoré sa ukážu byť čímsi celkom iným.

Brandon Lavalon – Čudesné prípady

titulka final SUSED

Dramatický príbeh spoznávania sveta, života a seba samého, začínajúci prvými pochybnosťami o skutočnosti, ktorú žijeme; cez hľadanie možností „logických“ a „rozumných“ vysvetlení skutočných udalostí, ktoré človek sám zažil. Také vysvetlenia predsa musia existovať – no napriek tomu, ako sa zrazu zdá, neexistujú. Prinajmenšom kým čitateľ nepripustí, že svet je možno iný, než si myslel a než ho učili, a nezačne ho skúmať ako malé dieťa skúma svet, do ktorého sa narodilo; kým mu všetko nezačne byť možné a nie apriori vylúčené vďaka predsudkom, náukám, teóriám, všeobecne platným pravdám, ktoré pravdami nie sú; kým nezačne aj staré texty čítať s porozumením, ktoré doň vložili jeho autori a ktoré sa nestratilo – aspoň nie celkom, aj napriek úsiliu redaktorov starých kníh, ktoré sa tak akosi nestihli stratiť… Nie je vylúčené, že čitateľ sa v jednotlivých situáciách spozná, pretože sa stali mnohým, hoci asi väčšinou sa ľudia s „takými“ udalosťami svojho života vysporiadajú zabudnutím, odmietnutím – alebo práve myšlienkou, že predsa „musí existovať nejaké logické vysvetlenie“. A ono existuje, len sa k nemu treba dopátrať. A to chce logiku, predstavivosť, no hlavne odvahu.

Kniha vyšla v elektronickej podobe.


Pavel Džuban: Cui bono?

Cui bono?

Detektívny príbeh so zvláštnym koncom, ukazujúci zrod vynálezu, ktorý pramení v nespokojnosti lekára s možnosťami objektívneho a úplného diagnostikovania pacientov, a z technickej zručnosti nadaného konštruktéra, ktorý dokáže zrealizovať aj zdanlivo nepredstaviteľné presne podľa vety „Všetko je nemožné, kým sa to nerozhodneš urobiť“.

Možno sa niekomu bude zdať, že to, čo autor v knihe naznačuje, je nezmysel či dokonca absurdita – a hneď z viacerých dôvodov. Na FB nájdete niekoľko upútavok, ktoré vydanie knihy predchádzali.

Tajomstvo   Hľadanie riešenia   Ponúka riešenie takáto fotografia?  Bolo by úžasné vidieť človeka takto…  Kamsi kráča. Kto? Kam? Prečo skryto?   Vyriešenie tajomstva

Kniha vyšla v elektronickej podobe.


Pavel Džuban: Postele

PosteleKniha s trocha dráždivým názvom je súborom poviedok so spoločnou témou. Príbehy sa síce točia okolo postelí, no sú osudmi ľudí. Niekedy tých istých, či už v sekvencii, alebo oddelené časom a ďalšími posteľami v živote človeka. To podľa toho, či ide o vývoj človeka alebo o jeho rast. Rast totiž nebýva tak výrazne vyznačený posteľami a ich zmenami. Adam, skutočný hrdina príbehu Cez toľké a tak rýchlo? by asi nesúhlasil a bol by istotne veľmi rád, keby jeho príbeh trval celé mesiace, možno dokonca roky, a nezomlel sa v priebehu niekoľkých dní. Alebo vôbec. No to preto, lebo netuší, aké dôsledky bude mať príbeh, ktorého sa len stal svedkom. To chlapci v príbehu s názvom Betesda či Lurdy? padli do príbehu nielen ako svedkovia, ale aj ako hlavní účastníci. Naopak Ľubomírov príbeh sa tiahne cez mnohé roky. Je on to dieťa, počaté a narodené v prvom príbehu? Alebo ten spája všetky ostatné, pretože bez zrodenia človeka sa ostatné príbehy ani nemôžu stať?

Niekto sa pod posteľ schováva, iný žije pod ňou, dokonca bez nej, teda bez vlastnej. Postele vyvolávajú hádky, ale sú aj miestom tých najkrajších udobrení. Sú miestom zrodu aj podvodov, symbolom bohatstva alebo postavenia. Zápasov, zrady, lásky, milovania. Rozkoší.

A čo je to vlastne posteľ? Čo všetko sa jej týka? A čo všetko v nej už len nájdeme! Alebo hľadáme… Intermezzá prinášajú doslova posteľné fakty a úvahy. Neraz dosť prekvapivé.

Knihu možno zakúpiť napríklad v sieti Martinus na tejto linke.

Aj z tejto knihy môžete „ochutnať“ vďaka ukážkovej kapitole, ktorú autor nezaradil do knihy. A nie ako jedinú, už je na svete druhá a tretia.


A tu je autorom načítaný začiatok príbehu troch chlapcov, ktorí sa z rôznych dôvodov dostali do postelí na jednej izbe – v nemocnici, kde posteľ je tým najbežnejším kusom nábytku.

ISBN: 978-80-972063-1-4

EAN: 9788097206314

strán: 232

formát A5, paperback.


Pavel Džuban: Odrazy a dopady. A realita.

Odrazy a dopady. A realita.

Podtitul knihy, Malý princ v krajine za zrkadlom, by mal byť známy veľa ľuďom. Prečo autor vybral tak zvláštnu kombináciu dvoch úspešných diel?

Najprv ten Malý princ. Autorovým životom takýto malý princ naozaj prešiel. Volal sa Peter a zohral veľmi významú rolu, hoci tragický beh života ho odvial do diaľav vo veku púhych sedem rokov. Práve tak, ako on alebo ten v svetoznámej knižke pána Exupéryho, aj Martinko, malý princ tejto knihy, je dieťa nie celkom obyčajné (a ktoré je?). Nikdy nezabudne na svoju otázku a vždy chce poznať odpoveď. Pýta sa na veci, ktoré iným, hlavne dospelým, prídu čudné. Pravdu povediac, jemu prídu normálne. Zato čudné sú pre neho činy a názory tých naokolo. A neuspokojí sa s odbitím ani s odpoveďou, určenou podľa dospelých pre detské uši.

A tento Martinko zablúdil k zrkadlu. Nebolo to po prvý raz, to iste, ale kým doň pozeral, čosi sa stalo.

Čo uvidí v zrkadle človek, naučený každé ráno sa pred ním holiť alebo „maľovať si tvár na ksicht“? Seba. Martinko sa však v zrkadle neuvidel, pretože to nie je obyčajný chlapec. Veď nie nadarmo mu mamička vravieva Malý princ. Čo sa teda stalo? Čo mohol zažiť Malý princ pred zrkadlom? Čo je zaujímavé na zrkadle, v ktorom sa zrazu ocitol? A čo vo svete za zrkadlom, do ktorého sa dostal?

Odpoveď hľadajte v knihe, ktorá má moc transponovať človeka do krajiny, v ktorej nájde prekvapujúce veci, zažije všeličo priam neuveriteľné a prinesie odkaz každému, kto je zvedavý, komu nechýba chuť na nevídané dobrodružstvo poznávania sveta, tých naokolo a – a to je predsa podstatné – seba samého.

Vydajte sa na cestu. Uchopte ruku malého dieťaťa vo vás a nechajte sa ním viesť tou najzvláštnejšou cestou do iného sveta.

Autor vám umožní nahliadnuť do knižky ukážkovou kapitolou, ktorá nie je súčasťou knihy, a dvoma kapitolami priamo z knihy, nahovorenými autorom.

Na tejto stránke nájdete aj také jedno čudo – „písomný rozhovor“ s autorom.

ISBN: 978-80-972063-0-7

EAN: 9788097206307

strán: 244

formát A5, paperback.

Knižku ilustroval nadaný výtvarník Matej Džuban.

Zaobstarať si ju môžete napríklad prostým kliknutím na tento link v knižnej sieti Martinus.