Autorom série je Pavel Džuban a dal jej názov Tri elementy. Popísal fantazijný svet Troch elementov len náznakmi a skôr dojmami, ktoré vzbudzuje, než technickými detailmi, tvarmi a farbami. Tým ponecháva čitateľovi možnosť predstaviť si ho podľa seba, stvoriť si ho vo vlastnej fantázii a kráse.

Môžete si tiež vypočuť autorove rozprávania o Troch elementoch, alebo plné znenie prvých kapitol eposu, tiež nahovorené autorom.

Prvá knižka série sa nazýva Element prvý – Človek a má podtitul Rébusy života.

Prvý element j3E titulka 1e teda človek. Človek ako element? Element čoho? A aké sú tie ďalšie dva, keď človek je len jeden z nich, hoci aj prvý? No nie je prvý len preto, lebo je nevyhnutný, kým tie ďalšie nie? Ktovie…

Na ďalšie dva elementy si budete musieť počkať. Na ceste k nim totiž treba rozlúštiť rébusy. Niekedy môže vyriešenie rébusu byť aj viac než len práca pre hlavu. Môže to dokonca byť šanca na záchranu, keď komusi ide o život. Napríklad možnosť stratiť sa z jedného sveta a objaviť sa v inom púhym prejdením niekoľkých krokov. To znamená… Koľko svetov sa vojde na jednu planétu? Aké tvory ich obývajú, akí ľudia v nich žijú? A v ktorom z nich je človek len jedným z elementov, hoci tým prvým? Veď tí, ktorí sa vydali na cestu, ani nevedia, že to, čo na nej stretajú ako prekážky, sú vôbec rébusy. No kým nájdu prvý, už budú veľmi dobre vedieť, prečo ich autor nazval rébusmi života. Cesta je to neľahká a plná udalostí, z ktorých by mohli predpokladať, že ich život, ich osudy sú riadené náhodami. Svedčí o tom už ten pochabý útek hneď na počiatku príbehu…

Dobrodincovia sa zdajú byť zločincami a zločinci pomocníkmi. Strach dáva bežencom krídla, ktoré nebudú potrebovať, no nezatemnil im mysle, ktoré ich naopak zachránia. Ako je to možné? Prečo si bezvýznamný quidam myslí, že bol centrom diania? Aký vplyv na život človeka môže mať strach zo smradu? A ešte k tomu len možného, nie skutočného? Všetko je nejako inak, než by malo byť. Prečo? To nevie nik a aj samotným utekajúcim dlho potrvá a kus sveta budú musieť prejsť, aby na to prišli.

Možno je rébus šancou na nájdenie seba samého po tom, ako sa náhoda za náhodou ukážu ako zákonitosť, či dokonca predpoklad. Hádanka za hádankou. A trojica mladých ľudí musí také rébusy riešiť. Do začiatku aby prežili.

Poznámka: Do produkcie sa nám vlúdila chybička – prvé exempláre boli expedované bez prílohy, obsahujúcej vysvetlivky. Za tento nedostatok sa čitateľom ospravedlňujeme. Ak máte záujem o doposlanie prílohy, kontaktujte prosím vydavateľstvo na našej mailovej adrese a uveďte svoju poštovú adresu, prílohu Vám obratom bezplatne zašleme. Tým zvedavším alebo nedočkavejším ponúkame možnosť nazrieť do tajov sveta Troch elementov na tejto stránke. A zoradené abecedne ich nájdete na tejto stránke.


Už vydaný druhý diel série Tri elementy plynule pokračuje tam, kde prvý skončil, nazýva sa Element prvý – Človek, má podtitul Iný svet.

3E titlulka 2 Sagena Manzani Truffi, Daring Gotana – asistent jej otca, kniežaťa Truffi Armanda, a tak trocha záhadný Brynn Gallinard Dale, syn jeho priateľa, ktorých poznáme z prvej knihy, započali v nej podivnú púť. Že sú v čomsi neobyčajní, už vedia – a objavujú to aj oni sami postupne. Dramatické udalosti v urbaniu Salitoras ich donútili k úteku a oni sa cestou stratili. To majordomus kniežaťa si mýli ruky… Vďaka takej maličkosti sú zatiaľ v bezpečí. Ocitli sa však v celkom inom svete, sami, zúfalí – a mali len jeden druhého a tých pár vecí, ktoré im nabalil predvídavý knieža. Cestou začali objavovať vlastnosti, kvôli ktorým nie je na mieste nazývať ich obyčajnými. A skončili v akomsi inom svete.

Kto je ten tajomný, či možno Tajomný Haran Sagoto, ktorý sa ich ujal? A kam ich to teraz vedie zo svojho podivne situovaného obydlia? Čo teraz čaká tie tri ešte stále deti na konci ďalšej cesty do neznáma? Podtitul knihy Iný svet napovedá, že druhá časť série sa bude zaoberať práve tým.

No knižka nie je len o putovaní. Je aj o poznávaní ľudí, akých mladí doteraz nestretli; v prostredí, do akého sa nik z nich ani z ich kamarátov istotne ešte nedostal. Súčasťou tohto netušeného sveta sú napríklad krásne rituály. Najmä jeden z nich je pre trojicu veľmi dôležitý, pretože v tom našom svete už vlastne nemá obdoby. Podstata tejto časti veľkého príbehu však spočíva v inom. Napríklad v potrebe zvládnuť problémy, aké sa vynárajú vždy, keď sa človek ocitne v cudzích krajoch. Cudzia reč a kultúrne faktory pritom nemusia byť to najdôležitejšie, čo stojí v ceste porozumeniu medzi domácimi a prišelcami, a čo preto potrebujú prekonať. Isteže, niečo ich aj spája a nie je toho málo. Napríklad schopnosti, nadobudnuté členmi trojice ešte pred putovaním. Snaha o porozumenie. Zmysel pre krásu; spolucítenie; a samozrejme aj láska, lenže taká iná, taká tá veľká, láska k človeku – nie vzplanutie prelietavého citu ku konkrétnemu jedincovi. A spája ich ešte čosi…


Do vydania sa pripravuje tretia kniha série, ktorá posunie dej príbehu zasa o kus ďalej.

tit3 finalJej podtitul, Jedineční bratia a smrť, nielenže znie trocha strašidelne, ale je aj akýsi zmätený, akoby spájal dve nesúvisiace veci. A predsa…

Smrť môže na seba brať rôznu podobu. A môže prísť zo všelijakých dôvodov. Veď aj smrť z lásky je možno častejšia, než by človek myslel. A čo smrť ako dôsledok rozhodnutia – bez toho, aby to bola samovražda?

Bratov už trio poznalo, aj tých veľmi zvláštnych, naozaj jedinečných. No vraví sa aj, že bratia málokedy vyrastajú pod jednou strechou. Byť bratom je z tohto hľaadiska zvláštny vzťah – akoby k nemu nebol potrebný pokrvný príbuzenský vzťah.

Prezradíme ešte, že tretia kniha uzatvára prvý element. Ďalšie pokračovanie teda odhalí, čo je vlastne druhý element. Nespoliehajte sa, že z počtu kníh prvého sa dá odvodiť počet kníh aj pre druhý element a teda snáď aj rozsah celej série. To však nie je podstatné. Zaujímavejšie je, či vás príbeh zaujal natoľko, že budete chcieť pokračovať. A možno nie príbeh sám, ale kulisy, v ktorých sa odohráva; miesta, kam sa s hrdinami príbehu dostávate; riešenie problémov, na ktoré narážajú; hľadanie porozumenia a budovanie vzťahov nie celkom pozemských…

Svet Troch elementov je tajuplný. No existujú proroctvá, ktoré sú prísľubom, že… Nie, ku knihám série Tri elementy autor nevytvoril „pokušiteľské“ kapitoly, pretože by odhaľovali priveľa. A to sa nepatrí.

Pár slov však už k príbehu existuje.

A rozoberá sa dôležitosť mýtov a proroctiev.