Eposom Tri elementy sa vinú povesti a mýty, dokonca sa spomínajú proroctvá, ktoré sú dôležitou súčasťou tretej knihy – Jedineční bratia a smrť. Niektoré z nich sa týkajú akéhosi záhadného Zanniho, ktorý má prísť, aby vo svete nastali akési zmeny. Daring sa kvôli nemu dokonca dostane do ošemetnej situácie ako akási nová hračka Slobodných v jednej ich aldei – skvelý rozprávač príbehov, tak veľmi sa hodiacich k večernému ohňu a oddychu. Ako dieťa medzi Slobodnými žil a počúval ich príbehy, rád čítal knihy a dobré príbehy miloval. No kým ho nevyzvali, aby aj on nejaký rozpovedal, netušil, aké obľúbené jeho príbehy onedlho budú, aký skvelý rozprávač je.

Súvisí s týmto Zannim tajuplný Sani, o ktorom si rozprávajú mýty v inom svete? Je to len povesť? Alebo je to naozaj mýtus, či dokonca proroctvo? Veď povesti, to bývajú len príbehy šikovných rozprávačov, akým sa stane Daring. Mýty… Čo sú to vlastne mýty? Mohli by byť mýtické príbehy zabudnutými udalosťami, ktoré sa zachovali v podobenstvách, nepresných popisoch slovami ľudí, ktorí boli ich svedkami? Mohli by mýtické postavy byť skutočnými historickými osobami z dávnej minulosti? Mýty Beldangu, Turikala, Mylostai sú zvláštne. Gallinard, vlastne už Galin, a jeho dvaja pomocníci v tomto pátraní, tí dvaja chlapci rovnakej tváre, nájdu súvislosť niektorých mýtov so skutočnosťou. No z pár zhôd ťažko brať všetky mýty za pravdu a históriu. Hoci niekedy je ťažké povedať, čo vlastne minulosť je. Vraví sa, že dejiny píšu víťazi. Je možné prepísať dejiny? Nuž, toto je otázka, ktorá sa príbehu netýka. Týka sa ho však iná: sú mýty skrytou históriou? A čo tie, ktoré vravia o udalostiach, ktoré sa ešte nestali? Alebo áno, len si to nik nevšimol alebo nezaznamenal? Proroctvo je tak ľahké napasovať na minulú budúcnosť. Minulá budúcnosť je budúcnosťou vzhľadom k prorokovi a jeho dobe, no minulosťou vzhľadom k nám. Spätne sa obzrieť a povedať, že práve túto udalosť alebo osobnosť mal na mysli prorok, to naozaj nie je ťažké. No to ešte neznamená, že je to správne.

Mytológia planéty s toľkými menami – a teda civilizáciami, alebo prinajmenšom kultúrami – je istotne bohatá. Možno by stálo za to preskúmať ju a vyniesť na svetlo aspoň niektoré príbehy. Veď aj naša mytológia pozná všakovaké príbehy, počnúc tým Gilgamešovým cez Sinuhetov či mýty o bielych ľuďoch, ktorí sa mali vrátiť k juhoamerickým pôvodným obyvateľom – a tento mýtus stál existenciu celú jednu civilizáciu, keď neúprosných a nemilosrdných dobyvateľov a vrahov vďaka nej vítali, namiesto aby sa bránili… V mýtoch sa lieta na mýtických lietajúcich strojoch, ktorým niekde vravia ohnivé vozy, inde ich nazývajú vimanmi. V mýtoch sa zjavujú tisíce božstiev – možno len zbožštených príslušníkov omnoho vyspelejších civilizácií. Na planéte mnohých mien je civilizácií dosť a sú na rôznom stupni technologickej – no aj inej – vyspelosti. Po jednej ostali len zrúcaniny kdesi hlboko v mori. To keď vyspelosť duševnú či duchovnú vymenila za technologickú, namiesto aby rozvíjala obe. Predpovedal skazu toho sveta niekto? Alebo ostala len v mýtoch ako zabudnuté dejiny?