Kde bolo tam bolo, za sedmoro horami a sedmoro riekami žil raz jeden kráľ…

Na stránkach TARA Ezoterika sú k dispozícii rozprávania o epose Tri elementy, nahovorené autorom, Pavlom Džubanom. Linky na ne hľadajte na konci stránky

Tak takto nie. Kráľa v rozsiahlom epose Tri elementy niet, hoci princezná sa objaví dokonca hneď na prvých stránkach. Ani sedmoro hôr či riek sa nespomína, hoci nejaké áno. Zato tam existuje sedem svetov, ktorými prechádza Brynn Gallinard Dale, princezná Sagena Manzani Truffi, Daring Gotana, blíženci Gan’Eali a Nai’Moar z rodiny Zai’Etea, ktorých občas sprevádza vabau D’Sanog… A ktože je to, ten vabau? V starom Egypte slovom wabau označovali lekára. V jednom zo svetov planéty, ktorú spoznáte ako Turikalo, aby ste zistili, kto jej vraví Beldang a sprevádzali trojicu do sveta, ktorého obyvatelia ju nazývajú Mylostai, je poslaním vabaua čosi viac, než len liečiť zverených mu ľudí. Je to mudrc, vzdelaný vo zvláštnych vedách, na štúdium ktorých ho odporúčal už ako dieťa iný vabau, ktorý mal na starosti jeho klan, jeho rodinu, jeho ako dieťa.

Takže to sú už tri svety na jednej planéte: svet mešťanov, teda obyvateľov urbanií; svet tých, ktorí sa nazývajú Slobodnými, pretože nie sú spútaní mestom; a svet tých, ktorých v týchto svetoch nazývajú Tajomnými a väčšinou ani neveria v ich existenciu. Ak ich majú medzi sebou, neuvedomujú si ich, zbadajú ich vlastne len ak oni zrazu zmiznú v lese či v blízkosti nejakej skaly, preto nei je isté, či vôbec existujú, či príbehy o nich nie sú len povedačky, mýty. Štvrtý svet, do ktorého zavedie zvláštnu trojicu práve vabau D’Sanog, existuje kdesi vysoko, kde sa už ťažko dýcha, pretože je tam riedky vzduch. Obývajú ho zasa odlišní ľudia, pretože sú dokonale prispôsobení podmienkam, v ktorých žijú. To Slobodní a mešťania sa odlišujú len spôsobom života, možno povahou, Tajomní… Ťažko povedať, keď sú to možno len bytosti mýtické. Ľudia z výšin Tahurránu sú menšieho vzrastu, čiernovlasí, s úzkymi očami a zvláštnym nosom, pretože v ich svete, vo výškach náhornej plošiny kdesi v polovici výšky najvyššieho pohoria planéty – Taisi – neustále vejú silné vetry. Piaty svet obývajú nádherné bytosti, rovnako dokonale prispôsobené svojmu svetu. Oni planétu nenazývajú slovom, oni slová na komunikáciu vôbec nepotrebujú. Tajomní, ktorí tento svet poznajú, mu vravia Turikalo – a je dobre schovaný v nedostupných končinách. Šiesty svet objavia a navštívia zvedaví hľadači v poslednej knihe eposu – a to len preto, lebo jeden z nich, Gallinard, teraz už Galin, ktorý medzičasom prešiel nesmiernym prerodom, vídal planétu menej pod svojimi nohami, než cez okienko lode, plaviacej sa prázdnym priestorom k jej mesiacom. Siedmy svet nemá už meno pre nič, je mŕtvy, pretože hlúposť a namyslenosť jeho obyvateľov využila ich múdrosť a vynálezy na nesprávne ciele. Ak aj tento svet nebudeme rátať, Tri elementy majú v zálohe ešte jeden svet, no ten ostane prekvapením kdesi až do polovice eposu.

Tri elementy, sedem svetov – a svety sú tu teraz vymenované skôr než elementy, ktoré dokonca ešte stále ostávajú skryté… Ako to? A prečo sa spomína trojica? Nuž, v skutočnosti tých trojíc je viacero. Prvá uteká pred vojnou a už bola vymenovaná. Druhou trojicou sa stanú Galin – už nie Gallinard, a od neho mladší smejkovia, blíženci Gan’Eali a Nai’Moar, a nielen vďaka vabauovi, ktorý ich vezme na krásny výlet. Ako trojica prejdú naozaj všeličím, dokonca aj sklamaním, strachom a nenávisťou, no najmä úžasnými dobrodružstvami a krásnymi zážitkami. Aj tretia trojica sa týka Galina a súvisí s vabauom. Patria do nej ešte dvaja sprievodcovia, ktorí ho – celkom pochopiteľne – sprevádzajú na jeho cestách za spoznaním sveta. Ibaže on ten svet poznáva akosi inak, než zamýšľal ten, kto ho na ne posielal.

Kto vlastne je tento Galin? Ako to, že má tak veľký vplyv na tých okolo seba, hoci spočiatku jeho postava, tak trocha omotaná závojom záhadnosti a čudných okolností, je skôr v úzadí za Sagenou a Daringom? No dobre, príbeh začína v dome dievčininho ocka, teda v kaštieli kniežacej rodiny Truffi. Daring je zasa synom Truffi Armandovho priateľa a má v živote kniežaťa istú pozíciu. To Brynn Gallinard Dale, ten sa len objaví. Aj jeho rodičia sú priateľmi kniežaťa, no sú ďaleko, tak, ako po väčšinu chlapcovho života. Majú na to dobrý dôvod, ktorý raz zvestovateľovi pripraví pár krušných chvíľ. Je naozaj jediným dôvodom jeho podivného entrée a udalosti, ktoré ho sprevádzali? Vznikne zázračný superhrdina? Nie. Príbeh postupne odhalí, že na to mal veľmi dobré predpoklady, a ukáže, ako sa postupne menil v situáciách, do ktorých sa dostal sám, či už nechcene alebo úmyselne, alebo ho do nich nasmeroval ktosi iný. A že sa to týka tohto zvláštneho chlapca, i tak to vždy vypáli nejako čudesne, inak…

Kto je Sanó Rádžakumára a čo to vlastne znamená? Dozviete sa v jedenástom rozprávaní o Troch elementoch

Dvanáste rozprávanie predstaví kohosi, kto si zaslúži meno Trisgenymenos. Čo to znamená? Trikrát zrodený. A ako je to možné? To už sa dozviete v knihách Troch elementov.

Radžef Džinpa, zaujímavý a dôležitý obyvateľ jedného zo svetov planéty, sám rozpovie trináste rozprávanie:

Pár slov o tvoroch troch svetov:

A napokon…